Павлова

От четвъртък, 11 юни 2020 0 Няма етикети Връзка 0

Харесвам Павлова, защото е много фина торта и много елегантен и нежен десерт, както и защото не са необходими множество съставки – изобщо напоследък предпочитам храна, в това число и десерти, в които мога да различа вкусовете на основните съставки.

Няма да казвам, че Павлова е лесна торта (макар, че за мен е наистина лесна и ми е много по-приятно да я приготвям, отколкото други торти с по 5 крема и 10 блата, които винаги са ми били тежки като чукове), за да не разгневя пак някого, но определено не е ракетна физика – въпрос на добри продукти, правилна техника и нацелване на пропорциите спрямо вкуса.

Има различни интерпретации и рецепти, вярна на себе си направих компилация, която описвам щателно за всички желаещи.

На първо място ви трябва миксер, с който да разбиете много добре белтъците на сняг и сметаната (моят днес сдаде багажа, точно на 3-тата минута и се наложи да доразбия белтъците и след това сметаната на ръка. Мисля, че утре ще имам мускулна треска.)

Трябва да призная, че изгледах няколко видео рецепти в YouTube, както и прочетох няколко рецепти от реномирани готварски сайта, преди да започна с авантюрите, но първата торта беше УЖАСНО сладка за моя вкус, за това днес леко намалих захарта – ще пробвам да намаля още, защото пак ми беше твърде сладка.

Ето рецептата, по която направих тортата от снимката с коментари към моите промени.

Необходими продукти:

4 белтъка – има различни пропорции, в някои рецепти пише 6 или дори 8 белтъка – зависи за колко блата или за колко души искате да я направите. 4 белтъка правят достатъчно голям блат за поне 6 щедри или 8 по-скромни парчета.

150 гр. фина кристална захар – в повечето рецепти има доста повече захар – на 4 белтъка варира между 200, 250 и дори 300 гр. не обичам прекалено сладки десерти, за това намалих, следващият път ще пробвам дори със 100 или 80 гр., защото и така ми беше адски сладка.

1 пакетче ванилина захар

1 чаена лъжица царевично нишесте

2 чаени лъжички сок от лимон – във всички рецепти, които гледах/четох пише оцет, но на мен оцетът ми мирише докато се пече меренгът и ми е меко казано гадно от тази миризма, за това експериментирах с лимон – става идеално.

Течна сметана за разбиване – малка разфасовка, 200 мл. – може и по-голямо количество за по-щедри торти.

Ягоди и малини или други плодове, според вкуса – количеството зависи от личните предпочитания

Начин на приготвяне:

Фурната се пуска да загрее на 180 градуса.

Белтъците се разбиват на сняг, като постепенно се добавя захарта. Разбива се за около 10-тина минути поне. Когато снегът е твърд като за целувки, т.е. меренгът е готов, се добавя нишестето и лимоновият сок и много внимателно се разбъркват с шпатула (аз ползвам силиконова, така че с нея после да мога много внимателно да си обера белтъка/меренга от купата).

Меренга се изсипва върху хартия за печене и се оформя като кръг – аз правя лека вдлъбнатина в центъра, за да може там да сложа повече сметана и да подредя плодовете. Меренговият блат се поставя за печене във фурната, а температурата се намалява на 130 градуса, пече се за един час.

Сметаната се разбива в купа, покрива с със стреч фолио и се поставя в хладилник. Плодовете се измиват, слагат се в гевгир върха купа, за да се отцедят и се слагат в хладилник.

След като блатът от меренг е готов фурната се изключва, но блатът се оставя да изстине напълно вътре в нея – за около 2 – 3 часа. Когато блатът е напълно изстинал се вади от фурната, внимателно се поставя върху чиния за сервиране и отгоре се намазва сметаната, а върху нея се подреждат плодовете.

С торта Павлова можете да поднесете пенливо вино, по възможност по традиционен метод – т.е. шампанско или кава, но и Совиньон Блан върши работа. Мога да предположа, че някой Мускат или Гевюрцтреминер също ще подхожда.

Ще се радвам ако споделите Вашите интерпретации, рецепти, вариации и вината, с които комбинирате Павлова.

Все още няма коментари

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *