Идеалната бисквита!

От понеделник, 15 февруари 2021 0 Няма етикети Връзка 0

Бисквитата – тази толкова лесна и базова сладка, за която има безброй рецепти с всякакви вариации и измежду кулинарни блогове и готварски книги, всеки от нас има поне 10-тина рецепти, с които жонглира.


Обаче прецизно изрязаната с формичка бисквита, която не си е променила формата при печене – това е друга работа! Пак рецепти – бол, ама колко от тях са наистина добри? Да вдигнат ръка тези от вас, които са си купували резци и формички, месили са като луди с идеята да имат красиви сърца, звезди, елфи, елхи, еднорози или каквото още там, но след изваждането на тавата от фурната резултатите са били безформени и криви сладки, много далеч от тези на снимката, съпътстваща избраната рецепта.


Е, открих решението (жалко, че не помня чие беше, от всички видеа, които изгледах около Коледа, за да тагна автора или поне този/тази, от който „хванах“ трика). Много ми се иска сама да бях стигнала до това, уви – не, но съм доволна, че вече знам вълшебната съставка: нишесте!

Резултатът е абсолютно рязко отсечени краища и фантастично изпечени бисквити, които не се раздуват, подуват и не променят форма. Идеални за декорация с каквото искате и за каквото имате време и търпение, примерно royal frosting и детайлни рисунки.

Имат приятен вкус, бих казала – базисна бисквита. Може да се моделира според желанията – аз добавям обикновено повече ванилина захар. Пробвала съм и с канела, джинджифил и индийско орехче – пак става!

Съставки:

  • 450 гр. бяло брашно
  • 50 гр. нишесте (царевично или картофено)
  • 1 пакетче ванилина захар
  • ½ чаена лъжичка сол
  • 220 гр. меко масло, на стайна температура
  • 200 гр. захар
  • 2 яйца

Начин на приготвяне:

  1. Смесете и пресейте сухите съставки в купа.
  2. На ръка, с бъркалка, с ръжен миксер или пък направо в планетарен миксер или кухненски робот – който с каквото разполага, размесете до кремообразна смес маслото и захарта, след което прибавете 2-те яйца.
  3. Сипвайте постепенно сухите съставки, докато получите гладко, добре омесено тесто.
  4. Оформете тестото на топка в купата и я покрийте с капак или на „тухличка“ и го увийте със стреч фолио и го оставете в хладилника да стегне за около 2 часа
  5. В зависимост от големината на повърхността ви за месене и точене, разделете тестото на 2 или повече части. Тестото, което не точите поставете обратно в купата, покривайки я с капак и ако е много топло в кухнята ви – я върнете в хладилника.
  6. Набрашнете повърхността за точене, оформете тестото на топка, набрашнете го и го разточете до желаната дебелина, около 5 мм сякаш е оптимална дебелина.
  7. Изрежете ги с желаните форми и ги поставете в тава с предварително поставена хартия за печене.
  8. Можете на този етап да поръсите с кристална  захар, както и да декорирате със захарни конфети, спринкли и т.н.
  9. Изрезките размесете отново, разточете и повторете рязането.
  10. Печете в предварително загрята фурна на 190 градуса, без вентилатор, за 10 – 12 минути.
  11. След изпичането ги преместете върху решетка, докато изстинат напълно.
  12. Декорирайте по желание с айсинг, фонадан, шоколад и т.н.

Моите насоки:

В зависимост колко „рязко“ отсечени искате бисквитите си можете да си играете с количеството нишесте, спрямо това на брашното, като от опитите ми до сега – посоченото е оптималното. Можете и да го махнете и да замените теглото му с брашно, но тогава резултатите няма да са същите, но пак се получават чудни бисквити.

Докато разточвате едната част от тестото, другото поставете в купа и го закрийте добре с прозрачно стреч фолио или със силиконов капак, за да не изсъхва. Аз ползвам силиконови капаци от IKEA (не ги намерих в сайта, за да ги тагна), водят се за тенджери. Стремя се да намаля употребата на еднократни пластмаси вкъщи, в това число – стреч фолиото.

За по-лесно набрашняване на работната ми повърхност използвам брашно сипано в бурканче с решетъчна капачка, обикновено се продават за захар или канела, препоръчвам – супер удобно е!

За декорирането със захарни конфети/sprinkles – сипвам ги в чиния, а върху тях поставям и леко натискам всяка бисквита, докато полепне и леко „потъне“ в тесто желаното количество.

Това тесо е идеално за оцветяване с готварски бои! Внимавайте само да не препечете бисквитите, защото при потъмнпване губят красотата на цвета и придобиват едни тъжни, покафенели краища.

Веднага след изпичане, докато са топли, бисквитите са по-меки и като така чупливи – внимавайте с по-големите форми, при нужда за повдигането им от хартията за печене ползвайте шпатула.

p.s. снимането на процеса се оказа по-пипкава работа отколкото самото месене и точене, kudos на всички кулинарно блогър, които съумяват да сътворят безупречни how to снимки!

Все още няма коментари

Напиши коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *